Koraalimaraton 2022

14.-15. mail toimub Viljandi Jaani koguduse ja TÜ Viljandi kultuuriakadeemia eestvedamisel koraalimaraton, mille raames tulevad kiriku laulu- ja palveraamatu (KLPR) järjekorras ettekandele kõik raamatu koraalid. Ettekanne toimub pausideta, algusega laupäeva, 14. mai hommikul ning lõpuga pühapäeva 15. mai õhtul.

Koraalide esitamine on pühendatud Viljandi Jaani kiriku 550. aastapäevale. Lisaks tähistame 30 aasta möödumist Viljandi Jaani kiriku sissepühitsemisest, TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 30. sünnipäeva ning 20 aasta möödumist esimesest koraalimaratonist Viljandis. 

Koraalimaratonide traditsioon algas 2002. aastal Viljandis, kui Pauluse kirikus kanti katkematu esitusena ette kõik KLPR koraalid. Sarnase taotlusega korraldatud ettelaulmised said jätku kahe algatusena Haapsalus aastatel 2011 ja 2017. Kuna 2022. aasta suvel möödub esimesest maratonist 20 aastat ning see ajaraam langeb kokku mitme teise Viljandi jaoks olulise tähtpäevaga, jõuabki koraalimaraton tagasi oma juurte juurde.

Koraalimaraton 2022 toimub TÜ Viljandi kultuuriakadeemia eestvedamisel, sh koraalide ettekandmisesse kaasatud tudengite panuse toel.

Seekordse algatuse teeb mh unikaalseks asjaolu, et hetkel on toimumas KLPR uuendamise arutelud ning korraldajad soovivad ettelaulmisesse kaasata ka osa uutest koraalidest. Nii on algatus tähistamas ka selle suure mõjuga uuenduse teekonda. 

Algatuse peamised eesmärgid:

  1. Luua erinevaid muusikalisi stiile ja väljendusvõimalusi kaasates muusikaline tervik näitamaks kogumikus peituvat mitmekülgset sisu ja seesmist rikkust. 
  2. Tuua Viljandis kokku erinevaid muusikuid ja loojaid, seda nii esitaja ja eeslaulja rollis kui ka kaasalaulja või publikuna. Ettekannete juures on oluline ka see, et koraalid peavad olema KLPR järgi järele lauldavad, st keerukamad seaded võivad puudutada pigem eel- ja järelmänge.
  3. Heita valgust uue KLPR koostamise sammudele  ja luua sild kavandamisel oleva uue KLPR kogumikuga. 
  4. Tähtsal kohal on sõnum KLPR ettekandmisest kui katkematust palvest, seega oluline pole niivõrd suurejooneline vorm, vaid palveraamatu sisuline kaal.
  5. Tähistada toimuvaga Viljandi Jaani kiriku 550. aastapäeva, 30 aasta möödumist Viljandi Jaani kiriku sissepühitsemisest, TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 30. sünnipäeva ning 20 aasta möödumist esimesest koraalimaratonist Viljandis.

Kuula lisaks:

Klassikaraadio saates “Delta” kõlanud intervjuu koraalimaratoni korraldaja Jorma Sarvega (küsitleb Miina Pärn), 12.04.2022